09/06/2016 Phillip Street 5kM

PHILLIP STREET, TRARALGON 5KM.

In the after-glow of another very successful Traralgon Marathon Running Festival, a smallish gathering of just 37 runners and walkers fronted up for the Phillip Street 5km race in Traralgon. Notably, some of these people also participated in the Running Festival just four days prior and so recovery may have been questionable.

The handicap component of the 5km was won by Jazmine Sanders (29min exactly) a junior athlete and thoroughly deserving of the full 100 championship points earned.

Edi Murat, 21:50, finished second in the handicap, earning 96 points, followed hotly by Tim Buckley, 28:56 and with 93 points.

 Amongst the standout efforts of the race was Jenny Northe’s fourth placing in 22:07. This time is at least a minute faster than her last two 5km races.

 The quickest male and female times of the event, on a non-handicap basis, were: Glenn Graham 19:52, Steve McLeod 20:37, Pete Sanders 21:07, Molly Irvine 20:47, Karen Graham 21:52 and Jenny Northe 22:07.

This Thursday’s (16/6/2016) race is the Rangeview Drive, Traralgon 5km beginning at 5:50 pm from outside St. Gabrielle Primary School at the Corner of Rangeview Drive and Stirling Avenue.

 There will also be an intermediate race of 3km and a junior race of 1km on offer.

 Please turn up in time to register and warm up and remember to wear high-visibility clothing and LED lights.

New runners and non-runners are invited to join in to help ward off the Winter lethargy blues.

RESULTS:
Pos  Name Time
1  Jazmine Sanders  29:00
2  Edi Murat  21:50
3  Tim Buckley  28:56
4  Jenny Northe  22:07
5  Peter Grixti  30:31
6  Helen Reeves  33:38
7  Andrew Legge  23:40
8  Tania Whitehead  23:47
9  Kayla Gallert  23:47
10  Molly Irvine  20:47
11  Glenn Graham  19:52
12  Karen Graham  21:52
13  Phill Mayer  33:56
14  Lynda Jones  30:58
15  Pete Sanders  21:07
16  Ian Heafield  30:17
17  Steve Oates  24:19
18  Mandy Ellis  31:29
19  Steve McLeod  20:37
20  Barry Higgins  29:41
21  Gary Fox  24:01
22  Ann Bomers  35:05
23  Helen Whitby  29:59
24  Bob Duljas  28:47
25  Mark Van Der Meulen  24:17
26  Anne Johnson  31:29
27  Paul Odgers  32:58
28  Tom Irvine  30:54
29  Anne Davidson  37:59
30  Megan Harper  33:27
31  Chris Vallak
4.8km WRONG-WAYERS:
1 Angelina Diamente  25:28
2 Georgia Callaway  25:48
3 Bob Bickett  26:00
3km TRAINING RUN:  
1 Michelle Sawyer  20:05
2.5km WALKER:
1 Ray Ellis  33:22
1km JUNIOR: 
1 Nicholas Krafft-Murat  6:30